10 września nasza szkoła włączyła się do akcji „Narodowe Czytanie”. Lekturą tegorocznej edycji – odbywającej się od 2012 r. pod patronatem Prezydenta RP – były teksty różnych autorów zatytułowane „Nowele polskie”.
    Na wstępie narratorzy, Jakub Chojęta i Piotr Czarnecki z kl. 3TI,przybliżyli ideę przedsięwzięcia, cechy gatunkowe i tematykę nowel, a następnie dwunastu uczniów odczytało wybrane fragmenty utworu „Sachem” H. Sienkiewicza.
    Nowela ta dotyczy losu Indian, prześladowanych przez niemieckich osadników w XIX w., jednak Sienkiewicz poprzez analogię do sytuacji Polaków pod zaborami miał przestrzec przed zagrożeniem, jakie niesie poczucie wynarodowienia.
    Po wysłuchaniu fragmentów noweli zgromadzona społeczność szkolna miała możliwość wylosowania cytatu, pochodzącego z wybranego dzieła patrona naszej szkoły.
    W głośnym czytaniu wzięli udział następujący uczniowie : Wiktoria Niedziułka, Martyna Jabłońska, Karolina Ciołek, Patrycja Pawlak, Julia Cegiełka, Agnieszka Peryt z kl. 2W, Katarzyna Zbojna – 1Tha, Cezary Gołąb – 1TM, Adrian Marzel – 1TS, Patryk Kuryła, Damian Wójcik – 3TI, Szymon Bajer – 2TI.
    Nad nagłośnieniem czuwał Bartosz Celiński – 2TI, dokumentację fotograficzną wykonał Jakub Krasuski – 4 TEL.

Organizatorki: p. Renata Kożuch-Sierociuk, p. Beata Kuczyńska, współpraca - p. Wioletta Ponikowska.

[Renata Kożuch-Sierociuk]