9 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Ewą Szymańską, autorką książki „Apolonia”, otwierającej sagę rodzinną „Bo trzeba żyć”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klasy 3TH, 3TEL, 3TS i 1Tha wraz z nauczycielami i dyrektorem, p. Tadeuszem Federczykiem.

,,Bo trzeba żyć. Apolonia” to powieść obyczajowa, z akcją rozpoczynającą się przed I wojną światową, umiejscowioną w okolicach Łukowa oraz w samym Łukowie, której główna bohaterka Apolonia Niemyjska – szlachcianka - wychodzi za mąż za bogatego chłopa Franciszka Bąka.
Autorka wiarygodnie opisała realia życia codziennego. Powieść zawiera ciekawe informacje dotyczące naszego miasta sprzed wieku – dowiadujemy się z niej na przykład o istnieniu Gimnazjum Żeńskiego, Towarzystwa „Ogniwo”, ówczesnego Szpitala św. Tadeusza – jak również o dawnych obrzędach, podtrzymywanych głównie na wsi, takich jak np. „wywód” (błogosławieństwo udzielane kobiecie po urodzeniu dziecka).
Pani Szymańska wyjaśniła, że wiedzę o czasach z pierwszej połowy XX w. czerpała z wielu źródeł: książek, opracowań naukowych, wspomnień, fotografii, dokumentów, artykułów oraz stron internetowych - parafialnych, wojskowych, genealogicznych.
Autorka opowiedziała o tym, skąd wziął się pomysł na napisanie książki i kto był pierwowzorem tytułowej bohaterki oraz jak udało jej się pogodzić pracę zawodową z pisaniem (pani Szymańska pracuje jako nauczyciel j. polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie).
Młodzież, biorąca udział w spotkaniu, zadawała pytania dotyczące zarówno powieści, jak i samego warsztatu pracy pisarki, oraz planów na kolejną książkę.
Pisarka zachęciła nas do tego, by realizować siebie i swoje marzenia oraz nie poddawać się, nawet w obliczu największych nieszczęść, o czym przekonują nas bohaterowie książki. „Trzeba żyć", bo żyjemy nie tylko dla siebie.
Zapraszamy zatem do sięgnięcia po tę wartościową lekturę, szczególnie na święta. Jest już dostępna w naszej bibliotece.

Wydanie drugiego tomu pt. „Gabrynia” zaplanowane jest na luty 2020 r.

Organizatorki spotkania autorskiego: p. Renata Kożuch-Sierociuk i p. Beata Kuczyńska.

[Renata Kożuch-Sierociuk, Beata Kuczyńska]