Bociany co roku opuszczają swoje gniazda w naszym kraju, aby odbyć długą podróż do Afryki, gdzie zimują na żerowiskach od Czadu i Sudanu po RPA. Wraz z nadejściem wiosny w Europie, wracają, by się rozmnażać i odchować młode. Podróż powrotną do „domu” rozpoczynają między styczniem, a lutym, aby dotrzeć do opuszczonych jesienią gniazd na przełomie marca i kwietnia. Potrafią w tym czasie pokonać nawet do 10 tys. km. Jednego dnia bocian może przelecieć nawet 300km. W czasie podróży są narażone na wiele niebezpieczeństw. Są kraje, w których są one przysmakiem i tam padają łupem myśliwych. Według danych z cenzusu bocianów białych w Polsce jest ok. 45 tys. par, co oznacza, że co czwarty bocian ma swój dom właśnie w naszym kraju.

Zagrożenia dla bocianów nie mijają wraz z powrotem do Polski. Te z nich, które wrócą zbyt wcześnie, mogą trafić na okres, kiedy nie będzie jeszcze wystarczająco dużo pożywienia. Te, które się spóźnią, mogą nie znaleźć dla siebie partnerów, czy też miejsc do założenia gniazd. To tutaj bociany wiążą się w pary i wychowują potomstwo, które z końcem lata wyruszy w pierwszą długą wyprawę na południe.

Dążąc do rozwiązania przynajmniej jednego, ale nie najmniej istotnego, problemu bocianów, w Zespole Szkół numer 1 w Łukowie powstał projekt ,, Bocianie Gniazdo’’, którego założeniem było zwiększenie ilości dostępnych dla bocianów gniazd. Z uwagi na rozmiar i ciężar gniazda, które po kilku latach rozbudowy przez ptaki, może osiągać średnicę 2m i ciężar do 2 ton, ich lokalizacja nie może być przypadkowa. Zbyt słaba konstrukcja, na której umieszczone jest gniazdo, grozi uszkodzeniem gniazda, co w okresie lęgowym lub wychowywania młodych, może mieć tragiczne skutki.

W ramach projektu, szkoła nawiązała współpracę z firmą energetyczną PGE Dystrybucja S.A., na której słupach znajduje się wiele gniazd bocianich. Słupy te z czasem wymagają wymiany, a same gniazda mogą powodować zrywanie przewodów i pozbawianie dostaw energii dla okolicznych mieszkańców. Dzięki współpracy, szkoła poprzez działające w niej Koło Ekologiczne, pozyskała 15 szt. platform z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które w ramach prac eksploatacyjnych na sieci elektroenergetycznej, zostały zainstalowane na słupach. Pracom tym, dzięki uprzejmości dyrekcji PGE, mogli przyglądać się uczniowie, należący do Koła Ekologicznego. Mogli dzięki temu z bliska przyjrzeć się wymienianym i naprawianym gniazdom oraz usłyszeć z ust energetyków historie o tych ciekawych ptakach i ich gniazdach. Uczniowie techników mieli też okazję zapoznać się z codzienną pracą służb energetycznych.

W tegorocznej edycji programu „Bocianie gniazdo”, wymienione zostały gniazda na terenie powiatu łukowskiego w następujących miejscowościach: Mikłusy, Wola Burzecka, Ciechomin, Wandów, Błażków, Wielgolas, Aleksandrów, Patok Stary.

[Anna Jasińska-Cichosz]