W październiku i listopadzie młodzież klas pierwszych uczestniczyła w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez trenerów z Fundacji Praesterno. Program spotkania pokrywał się z rekomendowanym programem profilaktyki wskazującej i selektywnej „Przeciwdziałania młodzieżowej Patologii Społecznej”. W trakcie zajęć młodzież zdobyła wiedzę na temat prawidłowego rozwoju w okresie dojrzewania, związku, między doświadczeniami nabytymi w tym momencie rozwojowym, a jakością dorosłego życia. Uczniowie dowiedzieli się jak zaspokajać prawidłowo własne potrzeby, głównie związane z bliskim kontaktem. Omówiony został związek pomiędzy emocjami a jakością życia.
Poruszony był również temat zachowań ryzykownych, używek oraz zostały przedstawione czynniki ryzyka i czynniki chroniące związane z uzależnieniami. Program był prowadzony dzięki wsparciu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie.

[Bogumiła Szaszko-Borkowska]