W niedzielę, 28 maja br., minęła 90. rocznica odsłonięcia pomnika Henryka Sienkiewicza w Łukowie. ”[...] by uczcić godnie, oddać należny hołd Sienkiewiczowi, jako wielkiemu twórcy słowa – wzniesienie pomnika ku jego czci, jak dla każdego innego miasta w Polsce, tak i dla nas byłoby rzeczą słuszną i dostatecznie zrozumiałą [...] Otóż z racji wyjątkowej łączności Henryka Sienkiewicza z Ziemią Łukowską, jest on dla nas szczególnie drogi i bliski. Fakt ten przynosi nam miły i wielki zaszczyt, ale nakłada też na nas specjalny obowiązek, obowiązek przechowywania trwałej pamięci i kultywowanie należnej czci dla wielkiego pisarza. Znakiem widomym pojmowania tego obowiązku jest ten oto pomnik, który w tej chwili oglądamy" – takimi słowami w 1933 r. rozpoczął uroczystość odsłonięcia obelisku Jan Stanisław Majewski - łukowski społecznik, regionalista, przedstawiciel Komitetu Budowy Pomnika Henryka Sienkiewicza. Pomnik przekazał społeczności łukowskiej i odsłonił wojewoda lubelski w obecności syna pisarza Józefa Sienkiewicza i córki Jadwigi Korniłowiczowej. W akcie erekcyjnym czytamy: „Niechaj, co po nas przyjdą uczczą ten pomnik jako wyraz naszych uczuć dla tego, który duszę narodu po stracie wolności wyrwał z przepaści i zwrócił oczy Polakom na chwalebną przeszłość i przez to do niepodległości doprowadził”.

29 maja br. uczniowie klas1Tia i 1Tp pod opieką Dyrektora szkoły - p. Tadeusza Federczyka i wychowawców, p. Beaty Kuczyńskiej oraz p. Danuty Markowskiej - Mościckiej, udali się pod pomnik pisarza, aby uczcić 90. rocznicę odsłonięcia obelisku i dać wyraz pamięci o patronie w imieniu całej społeczności szkolnej. Po dotarciu na miejsce odczytano referat dotyczący okoliczności powstania i odsłonięcia pomnika Henryka Sienkiewicza oraz wiersz autorstwa Małgorzaty Sudak (absolwentki szkoły) pt. ”Sienkiewicz”. Następnie gospodarze obydwu klas wraz z p. Dyrektorem Tadeuszem Federczykiem złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem.

[Danuta Markowska-Mościcka]